(آگهی)  خدمتی دیگر از بنیاد ۱۵ خرداد به جامعه دانشجویان و دانشگاهیان کشور
(آگهی)  خدمتی دیگر از بنیاد ۱۵ خرداد به جامعه دانشجویان و دانشگاهیان کشور
خدمتي ديگر از بنياد ۱۵ خرداد به جامعه دانشجويان و دانشگاهيان کشور

خدمتی دیگر از بنیاد ۱۵ خرداد به جامعه دانشجویان و دانشگاهیان کشور

بسم‌الله الرحمن الرحیم
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلی بنِ أَبِی طالِب عَلَیْهِ‌‏السَّلَامُ

بنیاد خدوم پانزده خرداد که شاید نامی کمتر شناخته شده در میان مردم باشد در سال ۱۳۶۰ با سرمایه اولیه پرداختی حضرت امام خمینی رضوان‌ الله‌ تعالی علیه و به فرمان معظم‌له تأسیس گردید و برای رفع محرومیت و کاهش مشکلات اقتصادی خانواده‌های معظّم شهداء، جانبازان و رزمندگان و ایثارگران آغاز به کار کرد و از آغاز تاکنون همواره در خدمت‌رسانی به اقشار مستضعف و تحت پوشش در تلاش بوده است.
در تیرماه ۱۳۶۲ حضرت امام، آیت‌الله شیخ حسن صانعی را به سمت سرپرستی این بنیاد منصوب فرمودند و در آن حکم که پس از رحلت حضرت امام(ره) توسط مقام معظم رهبری تنفیذ گردید؛ وظیفه بنیاد را رسیدگی به وضع مستضعفین و محرومین ترسیم فرمودند.
پس از انتصاب آیت‌الله حاج شیخ حسن صانعی که از یاران دیرین و نزدیکان و معتمدان حضرت امام و بیت شریف ایشان هستند، به سرپرستی بنیاد، بر فعالیت آن شدت بخشیده شد.
این بنیاد مفتخر است که در راستای انجام وظیفه خود تاکنون به طور مداوم به خدمت‌رسانی خود به اقشار مستضعف تحت پوشش ادامه داده است و علاوه بر ارائه خدمات معیشتی و اقتصادی به جامعه هدف با تأسیس بیش از ۲۰۰ شعبه بنیاد در سراسر کشور و تأمین مایحتاج آنان به خصوص در زمینه کالاهای اساسی با نازلترین قیمت و در بسیاری از موارد به صورت بلاعوض و کمک به‌ویژه در طول هشت سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی؛ خدمات کلانی را نیز از قبیل سدّ عظیم پانزده خرداد، بزرگترین سدّ خاکی ایران با فرمان حضرت امام برای تأمین آب شرب و کشاورزی شهر مقدس قم و روستاهای اطراف که در زمان افتتاح آن، مقام معظم رهبری از این خدمت بزرگ به صورت کتبی تقدیر فرمودند.
احداث تعداد ۳۰۰۰ باب مدرسه در مناطق محروم و روستائی کشور، احداث صدها باب خانه بهداشت در مناطق محروم و ایجاد ساختمان دانشگاه و کتابخانه و جاده و خوابگاه دانشجویی واحدهای بزرگ و متوسط صنعتی در حوزه‌های پتروشیمی و دارویی و همچنین ایجاد و احداث باغها و احداث مجتمع‌های کشاورزی را دارد. این مجموعه‌ها ازجمله خدماتی است که در کارنامه این نهاد ثبت شده است.
در زمستان ۱۳۹۴ با توجه به مشکلات زندگی و تحصیلی دانشجویان دختر و آسیب‌های متعددی که متوجه آنان بود، نماینده ولی‌فقیه و سرپرست بنیاد طی نامه‌ای به محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی این مهم را مطرح و ساخت مجموعه خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه در قالب یک طرح سراسری را پیشنهاد دادند که مورد تأیید کتبی معظم‌له قرار گرفت و در متن موافقت برای پیشرفت امور و خدمات بنیاد دعا کردند.
با اتکا به اذن رهبری و اراده سرپرستی بنیاد ۱۵ خرداد، طرح خوابگاه‌هایی مدرن براساس جدیدترین استانداردهای علمی دنیا در پژوهشی میدانی تهیه و با عنایت به فرهنگ اسلامی ایرانی و شرایط اقلیمی کشور بهینه‌سازی گردید.
طرح سراسری ساخت خوابگاههای دانشجویی دخترانه به صورت برنامه‌ای عام‌المنفعه در سال ۱۳۹۵ به صورت مدون کلید خورد و به برکت وجود دختر گرامی پیامبر اسلام حضرت فاطمه ‌زهرا(س) نام «طرح خورشید» بر آن نهاده شده است.
در فاز اول این طرح عظیم، حدود ۱۵ خوابگاه دانشجویی دخترانه با ظرفیت بیش از ۴۰۰۰ تخت‌ خوابگاهی از طرح خورشید در مناطق کمتر برخوردار کشور با تأمین اعتبار به میزان بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان درحال احداث می‌باشد که ظرفیت هر خوابگاه به‌طور متوسط ۲۵۰ دانشجو با سرانه فضایی مطابق دانشگاه‌های مطرح دنیا می‌باشد. امسال به مناسبت عید سعید غدیر خم، بنیاد ۱۵ خرداد با افتخار اعلام می‌نماید که ۱۰ خوابگاه از این مجموعه (از جمله خوابگاه دخترانه پردیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور) برای سال تحصیلی پیش‌رو آماده تحویل به وزارتین علوم و بهداشت و درمان جهت بهره‌برداری می‌باشند.

امید است این خدمت نیز برکتی باشد برای تداوم خدمت‌رسانی این نهاد و سایر خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

روابط عمومی بنیاد ۱۵ خرداد