اعتصاب نیست؛ کارگران مشغول صرف چای هستند!
اعتصاب نیست؛ کارگران مشغول صرف چای هستند!
جمعه گذشته تصاویری مبنی بر اعتصاب کارکنان ایران خودرو خراسان در فضای مجازی منتشر شد و به دست خاتون شرق رسید که واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. در این تصویر تعداد قابل توجهی از کارگران در حالی که به نظر می رسید دست از کار کشیده اند تجمع کرده و بر روی‌زمین نشسته اند.

در این رابطه خاتون شرق برای روشن شدن موضوع طی تماس با ۲ تن از مدیران ایران خودرو خراسان خواستار ارائه توضیحات لازم در این رابطه شد که ایشان با بیان اینکه امروز تعطیل بوده و باید فردا در ساعت کاری تماس بگیرید ارائه پاسخ لازم را موکول به پاسخ مدیر روابط عمومی کردند.

در ادامه یکی از کارگران ایران خودرو خراسان طی تماس با خاتون شرق گفت: علت این اعتصاب مربوط به خیلی وقت پیش و مربوط به پاداش ها، حقوق و حتی غذا است.
این کارگر ایران خودرو خراسان که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: مدیرعامل جمعه را دو شیفت کاری کرده و ما هم خواهان مزایا مطابق میزان کار هستیم اما این مهم صورت نگرفته است، حتی کیفیت غذای کارکنان هم زیر سوال رفته تا جایی که موارد بهداشتی در آن رعایت نمی‌شود.
وی بیان کرد: من ۱۳ سال است که در این شرکت کار می کنم اما پاداشی که اخیرا گرفتم فقط ۹۰ هزار تومان بوده و متاسفانه حقوق کارکنان در این شرکت رعایت نمی شود و هیچ کس حق اعتراض ندارد.
وی ادامه داد: مگر مزایای کارکنان ایران خودرو خراسان با کارکنان ایران خودرو تهران چه تفاوتی دارد؟ قبلاً با توجه به سابقه ۱۰ ساله سهمیه خودرو داشتیم، اما الان اینطور نیست. سه سال است که این مزیت قطع و تبدیل به وام ۱۰ میلیون تومانی با سود ۱۶ درصد شده است، این در حالی است که کارکنان ایران خودرو تهران سهمیه های سه ساله، پنج ساله و ده ساله دارند و ناگفته نماند هر کس وام ۱۰ میلیون تومانی خود را نگیرد اصطلاحاً این وام برای آن فرد سوخت می شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بنده نمی‌دانم ۲۰ ساله بازنشسته می‌شوم یا ۳۰ ساله و در این مورد هیچ کس پاسخگو نیست.
یکی دیگر از کارکنان ایران خودرو خراسان در گفت‌وگو با خاتون شرق اظهار داشت: دلیل اعتصاب ایران
خودرو در سال جهش تولید افزایش میزان تولید بوده این در حالی است که اوج تولید به میزان ۱۵۰ بوده و در حال حاضر افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: مبنای تولید ما بر اساس تولید ایران خودرو تهران است اما اعتراض پرسنل ایران خودرو خراسان بر این اساس است که اگر مبنای تولید بر اساس ایران خودرو تهران است چرا حقوق پرداختی بر مبنای حقوق پرداختی کارکنان ایران خودرو تهران نیست؟! که این خود تناقض ایجاد کرده است.


چرا رسانه‌های نیشابور به این موضوع دامن‌ می‌زنند؟!


خبرنگار خاتون شرق در ادامه این گزارش روز بعد و در ساعت کاری تلاش کرد تا با مدیر روابط عمومی ایران خودرو خراسان تماس بگیرد.
طی این تماس شخصی که خود را مسئول دفتر مدیر روابط عمومی ایران خودرو معرفی کرد با بیان اینکه ایشان در جلسه هستند اظهار داشت: خبر این موضوع در مصاحبه با رسانه‌ها منتشر شده است و شما هم می‌توانید از همان اخبار استفاده کنید.
وی همچنین طی اظهارنظری جالب گفت: نمی‌دانم چرا رسانه‌های نیشابور به این موضوع دامن‌ می‌زنند
اعتصاب نیست؛ کارگران مشغول صرف چای هستند!
در ادامه کانال تلگرامی اخبار مشهد هم با انتشار خبری با این عنوان که: اعتصاب نیست؛ کارگران مشغول صرف چای هستند! به پوشش این خبر پرداخت.
در ادامه این خبر آمده‌ است: درحالی که در روزهای گذشته برخی از مخاطبان تصاویری از اعتصاب کارگران ایران‌خودرو خراسان در اعتراض به ساعت زیاد کار در کارخانه برای ما ارسال کرده و از دو شیفت اجباری به مدت ۱۷ ساعت گلایه کردند مدیر منابع انسانی کارخانه امروز در مصاحبه با اخبار مشهد ضمن رد هرگونه اعتصاب و اعتراضی از سوی کارگران درباره تصاویر منتشر شده گفت: «چیز خاصی نیست کارگران مشغول صرف چای هستند!»
همچنین مدیرعامل ایران خودروی خراسان در مصاحبه با روزنامه خراسان مدعی شد اعتصابی در کار نیست و کارگران در سه شیفت مشغول کار هستند.
وی ضمن رد این موضوع که تعدادی از کارگران شرکت ایران خودروی خراسان به خاطر شرایط کاری اعتصاب کرده اند اظهار کرد: با توجه به این که در دو سال گذشته به علت کمبود قطعات خودرو میزان تولید کاهش یافته بود و این شرکت زیر ظرفیت اسمی خود کار می کرد و باید این عقب ماندگی را جبران می کردیم ، اکنون درسه شیفت کار می کنیم .
بیژن زاهدی فر افزود: طی دو سال گذشته حتی یک نفر تعدیل نیرو نشده است و الان کشور و صنعت نیاز دارد که در دوران تحریم بیشترین تلاش صورت بگیرد. وی با توضیح بیشتر در خصوص عکس منتشر شده و ادعای اعتصاب برخی از کارگران در این شرکت نیز گفت: در این شرکت بیش از ۵ هزار نفر کار می کنند و الان در سه شیفت کار می کنیم، کارگران اکنون سر کار حاضر هستند و اعتصابی در کار نیست، ممکن است در میان ۵ هزار نفر افرادی باشند و پنج یا ۱۰ نفری هم بخواهند از فضا و فشار کاری چند تا عکس بگیرند و از آن بهره برداری کننداما باید رسانه ها کمک کنند که صنعت پیشرفت کند.
مدیر عامل ایران خودرو خراسان رضوی همچنین در مصاحبه ایرنا گفت: این شرکت برای پنج هزار نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرده و هم اینک به خاطر افزایش تولید خود، ۲۰۰ نیروی جدید در حال استخدام دارد.
وی ادامه داد: حقوق کارکنان نیز طبق قانون و در تاریخ مشخص پرداخت شده و علاوه بر آن کارکنان از پاداش نقدی و غیرنقدی ماهانه تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برای هر نفر و شارژ بن کارگری در هر ماه برخوردار هستند.
این در حالی است که تاکنون تلاش‌های خاتون شرق برای تماس با مدیر عامل و مدیر روابط عمومی خراسان رضوی به نتیجه نرسیده است.

  • منبع خبر : خاتون شرق