تشنه کشتار بیشتر!
تشنه کشتار بیشتر!
کرونای انگلیسی آمار قربانیان کووید ۱۹ در جهان را تا 30 درصد افزایش داده و زنگ خطرها را به صدا درآورده است. سخنگوی وزارت بهداشت درباره خطر جهش های جدید کرونا در کشورمان هشدار می دهد

دل‌مان خوش بود که ویروس جهش‌یافته کرونا، فقط سرعت شیوع بیشتری دارد اما یافته‌های علمی نشان می‌دهد که احتمالا قدرت کشندگی آن هم از ویروس اولیه بیشتر است. گروهی از دانشمندان در بررسی کرونای جهش‌یافته انگیسی، متوجه شده‌اند این ویروس با افزایش مرگ‌های کرونایی در این مناطق مرتبط است. طبق گفته آن‌ها، هرچند این اطلاعات قطعی نیست اما به نظر می‌رسد این ویروس علاوه بر ۳۰ تا ۷۰ درصد قدرت سرایت بیشتر، ۳۰ درصد هم قدرت مرگ‌آوری بیشتر دارد.

کرونای انگلیسی و آفریقایی در ۸۳ کشور

آن‌طور که سازمان جهانی بهداشت گفته، هم‌اکنون چندین ویروس جهش‌یافته شناسایی شده که قدرت سرایت بسیاری بالایی دارند. کرونای انگلیسی در ۶۰ کشور و کرونای آفریقایی در ۲۳ کشور مشاهده شده و کرونای برزیلی هم در حال گسترش است. هرچند گفته می‌شود واکسن‌های کرونا با اندک تغییراتی توان مقابله با انواع جهش‌یافته ویروس را هم خواهند داشت، اما رکوردشکنی‌های تعداد مبتلایان روزانه کرونا در کشورهای اروپایی، بیم آن را ایجاد کرده است که قبل از امکان واکسیناسیون گسترده در جهان، انسان‌های بیشتری جان خود را از دست بدهند؛ این یعنی آمار ۹۹ میلیونی مبتلایان و ۲میلیون و ۱۰۰ هزارنفری فوت‌شدگان کرونا در جهان، همچنان افزایش خواهد یافت.

زنگ خطر به صدا درآمد

هرچند این روزها همگی از ثمربخش‌بودن رعایت پروتکل‌ها و دو رقمی‌شدن آمار فوتی‌های کرونا احساس آرامش می‌کنیم، اما طبق اعلام سخنگوی ستادملی مقابله با کرونا، زنگ خطر بازگشت به روزهای سیاه کرونایی به صدا درآمده است. دکتر «علیرضا رئیسی» روز گذشته در این‌باره گفت: «در برخی استان‌ها میزان بیماران سرپایی افزایش یافته است و این موضوع می‌تواند زنگ خطر باشد».

افزایش مبتلایان ۷ تا ۱۸ ساله

موضوع نگران‌کننده دیگر، صحبت‌های دکتر «ایرج حریرچی» است که اظهار کرد: «متاسفانه در برخی استان‌ها که تعدادشان هم کم نیست، خیزش جدید خفیف بیماری شروع شده که عامل نگرانی است. به‌خصوص که در دو استان تهران و اصفهان مواردی از رشد بیماری در افراد ۷ تا ۱۸ سال مشاهده شده است». حریرچی این را هم گفت که: «مهم‌ترین ناقلان بیماری عمدتا افراد ۷ تا ۴۰ سال هستند که مبتلا می‌شوند اما خودشان بی‌علامت و کم‌علامت‌اند».

سپرها را بالا نگه داریم

دکتر«مختاری» عضو کمیته علمی ستادملی مقابله با کرونا هم درباره خطر شیوع این ویروس جهش‌یافته در کشور هشدار داده و گفته است: «تعداد مبتلایان به ویروس جهش‌یافته در کشور فعلا کم است اما قطعا این‌طور نمی‌ماند. همان‌طور که در اوایل شیوع کرونا ما فکر نمی‌کردیم این ویروس وارد کشور ما شود اما این اتفاق افتاد. باید سپرهایمان بالا باشد و فکر نکنیم این جهش‌ها فقط مربوط به برزیل و آمریکا و اروپاست». دکتر مختاری این هشدار را هم داده است که: «گونه جدید ویروس، افراد زیر ۶۰ سال را بیشتر درگیر می‌کند و حتی کودکان هم می‌توانند ناقلان بدون علامت بیماری باشند. به همین علت باید برای بازگشایی مدارس و رفع محدودیت‌ها خیلی با احتیاط پیش برویم».

دستور روحانی

رئیس‌جمهور نیز صبح دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «برای این‌که ویروس جدید از اروپا و آفریقا به کشور وارد نشود، لازم است فرودگاه‌ها و همه مبادی ورودی کشور به دقت کنترل شود. علاوه بر آن همچنان باید با قاطعیت از تجمع‌ها و ترددهای غیرضرور جلوگیری شود». روحانی این را هم گفت که: «اگر خدای‌ناکرده با موج جدیدی مواجه شویم، این موج جدید به معنی تعطیلی مجدد بخشی از کسب و کارها و ایجاد مشکلات روحی در جامعه است».

رئیس جمهور: ان‌شاءا… در بهمن ماه واکسیناسیون آغاز می‌شود

دکتر «حسن روحانی» در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، توضیحاتی درباره واکسن کرونا ارائه کرد و گفت: «واکسن داخلی برای ما افتخار است و واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت. در زمینه داخلی تقریباً می‌توانیم بگوییم آخر بهار و در تابستان سال آینده سه‌واکسن برکت، رازی و پاستور در دسترس خواهد بود. علاوه بر آن از الان تا پایان سال غیر از ۱۶ میلیون سهم واکسن از کواکس، تلاش می‌کنیم از جاهای دیگر هم واکسن تهیه کنیم و همه تلاش‌ها این است که در ماه بهمن ان‌شاء‌ا… واکسیناسیون آغاز شود».   

  سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد خطر جهش های جدید کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت درباره احتمال شیوع ویروس‌های جهش‌یافته کرونا در کشور ابراز نگرانی کرد و از مردم خواست اجازه ندهند وضعیت کشورهای اروپایی در ایران هم رخ بدهد. دکتر «سیما سادات لاری» در این‌باره گفت: «نباید از احتمال جهش ویروس کرونا در کشور خودمان غافل باشیم. به هر حال این ویروس ممکن است همان‌طور که در سایر کشورها جهش‌هایی داشته، در کشور ما نیز دچار جهش‌هایی شود و در شرایط فعلی تنها راه موثر در برابر این ویروس، رعایت موارد بهداشتی است». وی تصریح کرد: «خوشبختانه با رعایت پروتکل‌ها و همراهی مردم، در ماه  اخیر تعداد موارد ابتلا، بستری و فوتی کووید ۱۹ در کشور کاهش یافته است. در کنار این همراهی، کادر بهداشت و درمان هم در حدود یک‌سال گذشته در خط‌مقدم مبارزه با این ویروس قرار داشته و با وجود خستگی فراوان و شهادت بسیاری از نیروهای ارزشمند، حتی لحظه‌ای از ارائه خدمات غافل نشده‌است. حالا هم انتظار وزارت بهداشت از مردم این است که همراهی و همکاری خود را با کادر درمان ادامه بدهند تا روند فعلی کاهش موارد ابتلا، بستری و فوتی را حفظ کنیم و به شرایط کشورهای اروپایی دچار نشویم».

  • منبع خبر : خراسان