در استان خراسان رضوی مشکلات واحدهای دارای حقوق معوق نسبت به میانگین کشوری کمتر است
در استان خراسان رضوی مشکلات واحدهای دارای حقوق معوق نسبت به میانگین کشوری کمتر است
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در استان خراسان رضوی نسبت به میانگین کشوری مشکلات در بخش واحدهای دارای حقوق معوق کمتر است و با برگزاری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید این موانع در حال کاهش است.

حاتم شاکرمی پنج‌شنبه طی بازدید از واحد صنعتی ایران‌شرق نیشابور افزود: استان خراسان رضوی پس از شیوع کرونا به خاطر اینکه بخش عمده اشتغال آن در حوزه ارائه خدمات می‌باشد آسیب بیشتری دیده است و در حال حاضر هم در بخش واحدهای دارای مشکل به سبب تحریم‌ها و شیوع کرونا و همچنین واحدهایی که به دلایل مختلف تحت تملک بانک‌ها درآمده‌اند به طور جدی ورود کرده‌ایم.
وی اظهارداشت: در استان خراسان رضوی از تعداد ۲۰۰ هزار نفری که بیکاری آنها به دلیل شیوع کرونا تداوم یافته ۱۷ هزار نفر مشمول مقررات جاری بیمه بیکاری شده و جزو مستمری بگیران قرار گرفتند و تا زمانی که محیط کارشان احیا نشود مورد حمایت هستند و حقوق و مقررات دریافت می‌کنند.
وی بیان کرد: ستاد ملی کرونا در بخش حمایت‌های اولیه‌ از کارگران بیکار شده بر اثر شیوع کرونا مصوبه‌ای داشت که با قانون و مقررات جاری متفاوت بود که براساس آن ۸۵۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند که با حمایت کارفرمایان این تعداد به ۷۳۰هزار نفر کاهش یافت.
وی عنوان کرد: بیمه کرونایی ۶۱هزار نفری هم که پرداخت نشده بود با موافقت آقای نوبخت جهت پرداخت به خزانه اعلام گردید.
وی ادامه داد: آمادگی داریم در رابطه با برخی واحدهای دارای مشکل در شهرستان اگر با مصوبات استان مشکلاتشان برطرف نشد در سطح ملی پیگیر حل مشکلاتشان باشیم تا این واحدها به چرخه تولید بازگردد.
وی خاطرنشان کرد: به طور خاص امروز واحد صنعتی ایران‌شرق در نیشابور مورد بازدید قرار گرفت که از واحدهای زنده و بانشاط تولیدی کشور است و سرمایه این واحد اعتمادی است که در بین مردم کسب کرده و با ارتقای کیفیت این سرمایه باید افزایش پیدا کند.
وی تصریح کرد: جهت تامین منابع برای اجرای ۲طرح توسعه این شرکت به شرط این‌که مصوبات استانی آن ارسال شود آمادگی داریم.
وی اظهار داشت: نیشابور به عنوان دومین شهر صنعتی استان خراسان تولید و اشتغال در شرایط تحریم و کرونا در وضعیت مطلوبی قرار دارد که نشان‌دهنده تلاش‌ها و پیگیری‌های مدیران و مسئولان است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور در این بازدید گفت: سطح اختیارات بانک‌های نیشابور نسبت به ظرفیت های این شهرستان در حوزه‌های مختلف بسیار پایین است.
علیرضا قامتی افزود: نیشابور به عنوان دومین شهر استان خراسان رضوی از لحاظ جمعیتی و صنعتی دارای پیشرانهای قوی توسعه در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری و صنعتی است و ۱۱هزار نفر جمعیت این شهرستان در بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی و صنفی مشغول به کار هستند.
وی اظهار داشت: طی دوران شیوع کرونا پنج واحد صنعتی نیمه تعطیل به چرخه فعالیت بازگشت که موجب اشتغال ۱۱۰ نفر شد و سطح دسترسی برای تامین مواد اولیه از مهمترین چالش‌های واحد‌های تولیدی است.