زنجیره ی تولید فولاد خراسان روی نوار رکوردشکنی
زنجیره ی تولید فولاد خراسان روی نوار رکوردشکنی
«مجتمع فولاد خراسان» اردیبهشت ماه امسال شاهد رکوردشکنی بی سابقه ای در اغلب حلقه های زنجیره تولید خود بود به طوری که به گفته مدیرعامل این مجتمع، در اتفاقی کم نظیر هر سه کارخانه گندله سازی، احیا مستقیم و فولادسازی شرکت در ماه اردیبهشت بالاترین نصاب های خود را از ابتدای راه اندازی ثبت کردند.

این در حالی است که با گذشت تنها دو ماه از سال جدید، بزرگ ترین فولادساز شرق کشور تا کنون ۱۱ رکورد تازه در زنجیره تولید خود خلق کرده است.

با این شروع طوفانی به نظر می رسد که در صورت تحقق «پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از مسیر تولید، مجتمع فولاد خراسان سالی بی سابقه را در ارتقای حجم سبد تولید خود در پیش رو خواهد داشت.

جا به جایی رکوردی که ۵ سال دست نخورده باقی مانده بود

به گفته کسری غفوری، واحد احیا مستقیم شماره ۲ مجتمع فولاد خراسان که بالاتر از ظرفیت اسمی خود در حال تولید است، پس از گذشت ۵ سال از ثبت آخرین رکورد خود موفق شده با افزایش ۴۱۴ تنی تولید آهن اسفنجی، رکود پیشین خود را که در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ به ثبت رسانده بود به عدد ۷۱۴۱۵ تن برساند.

این در حالی است که بنا بر گزارش روابط عمومی فولاد خراسان، رکورد مجموع تولید آهن اسفنجی و بریکت در کارخانه های شماره یک و دو احیا مستقیم به تناژ ۱۳۷۵۵۸ تن رسید و به این ترتیب، رکورد پیشین تولید احیا مستقیم در بزرگ ترین مجتمع صنعتی شرق کشور  که با ۱۳۵۱۲۳ در فروردین امسال ثبت شده بود ۲۴۳۵ تن ارتقا یافت.

دومین رکورد گندله سازی در دومین ماه سال

فولادمردان خراسانی همچنین به فاصله کم تر از یک ماه از رکورد زنی پیشینِ خود در ناحیه گندله سازی، موفق شدند با قریب به ۳۰۰۰تن افزایش در تولید گندله، به رکورد ۱۹۴۵۷۵ تن تولید در اردیبهشت ماه دست یابند.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در این باره تشریح کرد: همکاران پرتلاش ما در ناحیه گندله سازی در حالی موفق به افزایش ۲۹۹۸ تنی تولید در این ناحیه شدند که در فروردین ماه امسال با تولید ۱۹۱۵۷۷ تن توانسته بودند به رکوردی جدید دست یابند.

به گفته کسری غفوری، شکستن این رکود به فاصله یک ماه، نشان از انگیزه بالا، هماهنگی و تعهد همه بخش های تولید، پشتیبانی، ستاد، پیمانکاران و… به ارتقای تولید در این شرکت دارد.

ارتقای تولید فولادخام در هر دوماه 

پیش از این روابط عمومی فولاد خراسان اعلام کرده بود که کارکنان فولادسازی شماره۲ این مجتمع، در دومین ماه سال ۱۴۰۰ هم رکورد شکنی کرده و در اتفاقی کم نظیر، در هر دو ماه فروردین و اردیبهشت توانسته اند در زمینه تولید فولاد خام نصاب هایی تازه خلق کنند.

معاون بهره برداری مجتمع فولاد خراسان، صبح شنبه، اول خردادماه، از ارتقای رکورد ۵۲۵۸۹ تنی فروردین ماه، به تناژ ۵۴۰۷۹ تن در پایان اردیبهشت ماه خبر داده بود که حاکی از ۱۴۹۰ تن ارتقای تولید شمش فولادی در بزرگ ترین مجتمع صنعتی شرق کشور است.

فرشید فضیلتی افزود: تامین به موقع مواد اولیه، آماده بودن زیرساخت ها، آماده به کاری بالای تجهیزات و نیز هماهنگی و همکاری همه واحد های فنی، پشتیبانی، ستادی و پیمانکاران محترم در خلق این موفقیت موثر بوده است.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان هم، از تلاش همکاران خود در ارتقای تولید و خلق رکوردهای گوناگون از ابتدای سال ۱۴۰۰، به ویژه رکوردشکنی های کم نظیر اردیبهشت ماه قدردانی کرد. کسری غفوری افزود: در دو سال گذشته شاهد بوده ایم که جوانان پرتلاش و باانگیزه ای که در خانواده فولاد خراسان گرد آمده اند، با وجود همه دشواری ها و شرایط پاندمی، با رعایت ضوابط بهداشتی، اصول ایمنی و تعهد به ارتقای بهره وری، رونق تولید داخلی و سربلندی فولاد خراسان را سرلوحه کار خود قرار داده اند. به طوری که هر روز منتظر خلق یک اتفاق امیدبخش در مجتمع فولاد خراسان هستیم.