فولادیار بازوی توانمند فولاد خراسان است
فولادیار بازوی توانمند فولاد خراسان است
مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: فولادیار بازوی توانمند فولاد خراسان است و نقش موثری در توسعه این مجتمع دارد.

کسری غفوری یکشنبه طی بازدید از مراحل احداث فاز اول کارخانجات تولید آهک صنعتی فولادیار نوین در شهرک صنعتی عطار نیشابور افزود: آهک یکی از نیازهای اساسی مجتمع فولاد خراسان بوده به همین خاطر ایجاد و احداث کارخانه آهک به همت شرکت تعاونی فولادیار موجب تامین پایدار این نیاز اساسی است که در این چارچوب یک معدن آهک با ظرفیت پنج میلیون ذخیره قطعی خریداری شده است.
وی عنوان کرد: سرعت تورم بیشتر از میزان پیشرفت طرح‌ها است به همین خاطر باید با تامین به موقع نقدینگی، خرید تجهیزات مورد نیاز و انجام تمهیدات لازم از تبعات آن بکاهیم و در این چارچوب سرعت احداث کارخانه آهک فولاد باید افزایش یابد و در این چارچوب نگاه‌های نظارتی باید به حمایتی تبدیل شود.


وی خاطرنشان کرد: زیر ساخت‌ها و ضعف‌های فولاد خراسان به نسبت سایر فولادهای کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در حال حاضر به همت مهندسین داخلی بیش از ۹۰درصد قطعات مورد نیاز این مجتمع در داخل کشور تولید می‌گردد.
وی تصریح کرد:اولویت فولاد خراسان راه‌اندازی کارخانه کنسانتره با ظرفیت ۲ونیم میلیون تُن در سنگانِ خواف است و هر روز تاخیر بابت راه‌اندازی این طرح موجب چندین میلیارد تومان خسارت برای مجتمع فولاد خرسان می‌شود و ۲۰ هزار میلیارد ریال برای طرح مجتمع سنگان خواف در چارچوب تکمیل زنجیره تولید مجتمع فولاد خراسان مورد نیاز است.
وی اظهار داشت: این طرح سالها به دلایل مختلف به تاخیر افتاده بود و طی توافقی که با سهامداران در حال انجام است هرچه سریعتر این طرح به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: فولاد خراسان در راستای ایفای تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی خود طرح احداث یک مجتمع فرهنگی، آموزشی و ورزشی را در نیشابور در دستور کار قرار داده و در این چارچوب نیازسنجی‌های لازم انجام شده و همزمان طرح توسعه زیر سقف مجتمع فولاد خراسان برای تکمیل زنجیره تولید به طور جدی در دستور کار قرار دارد.
وی اظهار داشت: در طرح‌هایی که فولاد خراسان در آن ذینفع است نباید دغدغه کمبود نقدینگی داشته باشیم و با برنامه‌ریزی های انجام شده موانع و مشکلات قانونی برای تزریق پول در این مسیر حل می‌شود.

میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث کارخانه آهک را نمی‌توان پیش‌بینی کرد

مدیرعامل شرکت فولادیار طی این بازدید گفت: تاکنون حدود ۲۴۰ میلیارد ریال برای احداث کارخانه آهک هزینه شده و پیش‌بینی اولیه ۵۴۰ میلیارد ریال بوده اما با توجه به تورم میزان دقیق اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این مجتمع را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
سید محمد علی موسوی‌فرد افزود: طرح احداث کارخانه آهک فولادیار نوین در زمینی به وسعت هفت هکتار در شهرک صنعتی عطار از مرداد ماه ۱۳۹۸ شروع شده و پیش‌بینی می‌شود فاز اول این مجتمع صنعتی در شهریور ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه فولاد خراسان سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن سنگ آهک کَلسینه شده نیاز دارد با همکاری فولادیار مراحل ساخت کارخانه آهک به ظرفیت تولید ۱۵۰ ‌هزار تُن آغاز شد.
وی بیان کرد: با راه‌اندازی این کارخانه برای حدود ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال‌زائی می‌شود و مراحل احداث و ساخت آن کاملا با تکیه بر توان و دانش فنی مهندسان داخلی است و می‌توان گفت اولین کارخانه کاملا ایرانی در بخش تولید آهک صنعتی است.