مجمع انجمن های گروه پزشکی ایران در مورد تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه مهمی صادر کرد
مجمع انجمن های گروه پزشکی ایران در مورد تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه مهمی صادر کرد
رياست محترم جمهور جناب حجت الاسلام والمسلين دكتر حسن روحانی بعد از سلام و قدرداني از زحمات حضرتعالي در هدايت سكان كشور در اين برهه تاريخي بحران كرونا ، مجمع انجمن هاي علمی گروه پزشكي ايران كه برگزيده تمام انجمنهای علمی است كه به كار سلامت ميپردازند لازم ميداند نگراني عميق خود را از انچه كه اين روزها به دليل بحران كرونا بر كشور ميگذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعي كه به دليل سنت هاي ملي و مذهبي و اجتماعات مرسوم انها نيازمند اتخاذ سياست هايي ظريف و هوشمندانه هستيم اين نگراني و به تبع ان اين احساس مسئوليت ابعاد بزرگتري می‌يابند.

به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه ای که شامل انجمن های متخصصین و کارشناسان امار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می‌شود ، به عنوان مجموعه ای که تک تک احاد او ماههاست در پیکاری بی امان با این بحران به سر میبرند و نقاط ضعف را بخوبی تجربه کرده و می‌شناسند هشدار میدهیم عدم رعایت توصیه های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و میر با ابعاد ی به مراتب دهشتناک تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه دویست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت میشود بر اساس برخی پیش بینی ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل ها در سه ماه اینده این امار تا ١۶٠٠ مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت.

خستگی نیروهای انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم اشکار میکند.

بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسیولیت های اجتماعی و اخلاقی ان اعلام می‌کنیم:

“عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع گردیده بر ممنوعیت ان نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد .”

۱⃣اولا : خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم وبخصوص دینداران شایان تاملی ویژه است. چراکه براساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست.

۲⃣ثانیا: عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همواره ، و همه ساله و بخصوص در این ایام بر روح و روان این ملت انچنان جاریست که نیاز به تبلیغ ندارد. از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی تَر ، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر میشود. شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تاثیر منفی ان بر توده علاقمندان ابی عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی میتوان پیش بینی کرد.

محدودیت های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.

مردم فهیم ایران بی تردید ارزش سختگیری های دولت -این پدر سخت گیر عاقبت اندیش -را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه برخی شهر ها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت.

هیات مدیره مجمع انجمنهای علمی گروه پزشکی

دکتر فاضل،دکتر نوبخت،دکتر ظفرقندی،دکتر تاجرنیا،دکتر زمانی،دکتر سید احمد جلیلی و دکتر صدریزاده و دکتر برومند ،دکتر عباسیون،دکتر جغتایی،دکتر صداقت،دکتر بیات،دکتر رسایی،دکتر سبزواری،دکتر نعمت اللهی،دکتر فلاحی،دکتر خاقانی،دکتر شیرزاد،دکتر سلیمی،دکتر خداکرمی،دکتر هلاکویی،دکتر حسینی