هدیه فولاد خراسان برای ارتقای دامداری فیروزه
هدیه فولاد خراسان برای ارتقای دامداری فیروزه
مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با حضور در نشست «ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان فیروزه» ضمن تاکید بر ایفای مسئولیت اجتماعی مجتمع در حمایت از مشاغل بومی و ارتقای کیفیت تولید روستایی، دو دستگاه پیشرفته تشخیصی دامپزشکی را به مرکز تخصصی دام فیروزه اهدا کرد.

در این نشست که با حضور کسری غفوری، مدیرعامل فولاد خراسان و سردار سلیمانی فرمانده تیپ مستقل زرهی ٢١ امام رضا(ع) در بعداز ظهر ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ مصادف با هشتمین روز از دهه فجر در فرمانداری فیروزه برگزار شد، دو دستگاه پیشرفته سونوگرافی و لاپراسکوپی که به مبلغ ۵/۲ میلیارد ریال خریداری شده توسط فولاد خراسان برای تجهیز مرکز تخصصی دام سبک شهرستان تحویل فرمانداری فیروزه شد.
مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در این مراسم با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی و میلاد حضرت زهرا(س) گفت: از حضور در مراسمی که  نتیجه آن به طور مستقیم به مردم ‌و به خصوص روستاهای محروم فیروزه مرتبط می شود بسیار خوشحال هستم.
به گفته کسری غفوری که همان طور که چرخ صنعت  منطقه را می چرخانیم، وظیفه داریم مسئولیت های خود را نسبت به جامعه پیرامون انجام دهیم، افزود: درخواست های مختلفی از فولاد خراسان به عنوان «معین اقتصادی » نیشابور و فیروزه می شود که نیازمند اولویت بندی است و طبعا مواردی را که اساسی تر و مبتنی بر دانش و اصول علمی باشد در اولویت قرار دارد.
وی افزود: معیشت ۸۰ درصد اهالی شهر فیروزه و روستا از راه دامداری می گذرد. دوماه پیش در جلسه ای که با مدیران و متخصصین حوزه دام و کشاورزی شهرستان، موضوع نیاز به تجهیزات تشخیصی و درمانی لاپراسکوپی و سونوگرافی مطرح شد و توضیحات  متخصصین مبنی بر نیاز به این دستگاه ها برای اجرای طرح ارتقای بهره وری، علمی و قابل توجه بود. 
مدیر عامل فولاد خراسان با بیان این که اقدامات مناسبی از سوی فرمانداری فیروزه در روستای رشید آباد به عنوان مرکز پایلوت این طرح صورت گرفته، افزود: ما نیز در کنار تمام اهالی روستاهای مجاور مجتمع به خصوص مردم روستای رشید آباد قرار داریم و امیدواریم بتوانیم آن را به عنوان یک الگوی قابل ارایه در کشور معرفی کنیم.
غفوری با بیان اینکه من خودم را یک نیشابوری و فیروزه ای می دانم و برای آن تلاش می کنم، افزود: اگر ‌ادعا میکنیم که سومین قطب فولاد سازی کشور هستیم، باید بدون منت فضایی ایجاد کنیم که پرسنل و افرادی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این مجتمع ارتباط دارند همگام با ما رشد کنند و در همین راستا سعی کرده ایم هر هفته یک اقدام تاثیرگذار در بخش های مختلف داشته باشیم.
وی‌‌ با اشاره به اقدامات هفته گذشته مجتمع فولاد خراسان در راستای توانمند سازی چند مجموعه در حوزه آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و مراکز ترک اعتیاد خاطر نشان کرد:  در حوزه ورزشی کمک های نقدی به مجموعه های ورزشی داشته ایم و  به بحث تیم داری حرفه ای ورود پیدا کرده ایم که پس از تیم بزرگسالان، والیبال شهرستان تیم های جوانان و نوجوان این رشته را راه اندازی کرده و در سایر رشته های ورزشی  نیز ان شاء الله ورود پیدا خواهیم کرد.


فرماندار فیروزه نیز در این‌ مراسم گفت: در دوره جدید مدیریت مجتمع فولاد خراسان اقدامات درخشانی در حوزه ایفای مسئولیت‌های اجتماعی این مجتمع به عنوان «معین اقتصادی» فیروزه انجام شده و همکاری‌های موثری در قالب طرح‌های علمی و کارشناسی شده شکل گرفته است.
ابوالفضل حکیم‌پور با بیان این که بیش از ۸۰ درصد مردم فیروزه دامدار هستند افزود: متاسفانه به دلیل بهره وری پایین دامداری سنتی در فیروزه نه تنها دامداری برای مردم سود مند نبوده بلکه هزینه هایی نیز در پی داشته که برای حل این مشکل با همکاری مجتمع فولاد خراسان «طرح ارتقای بهره‌وری دام سبک» در فیروزه محقق شد.
وی یادآور شد: در اجرای طرح ارتقای بهره‌وری دام سبک دوره‌های آموزشی و توجیهی برای روستائیان داوطلب انجام و این طرح وارد فاز اجرایی شد و در مرحله دوم با مساعدت مدیرعامل مجتمع خراسان امکان تجهیز مرکز تحقیقی و تخصصی دام شهرستان فراهم شد. با اجرای این طرح شهرستان فیروزه تبدیل به «قطب اصلاح نژاد دام»‌ میشود و شاهد تحولی عظیم در معیشت خانواده‌های روستایی خواهیم بود و از هم‌اکنون چندین روستای دیگر متقاضی اجرای این طرح هستند و در نوبت قرار گرفته‌اند.
فرماندار فیروزه گفت همزمان با اجرای این طرح‌، دوره‌های افزایش مهارت‌های رفتاری برای توانمندسازی زنان هم برگزار می‌شود و یادآور شد: ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار با راه اندازی «کارگاه تولید دوخت لباس کار صنعتی»، احداث «شهرک مسکونی فولاد» با سرمایه‌گذاری‌ مجتمع که تعیین و جانمایی زمین آن در سفر اخیر استاندار به اتمام رسید،  ایجاد «بزرگترین باغ گیاهان داروئی ایران» در محل باغ نشاط فیروزه از دیگر موضوعاتی است که در اجرای آن از حمایت‌های مجتمع فولاد خراسان استفاده می‌کنیم.


وی از کمک های فولاد خراسان در احداث یادبود گلزار شهدای گمنام فیروزه، اهدای بسته‌های معیشتی و بهداشتی در دوران شیوع کرونا، کمک به افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی و اهدای ۲۵ تبلت به دانش‌آموزان فیروزه قدردانی کرد.
گفتنی است فرمانده تیپ ۲۱ امام رضا(ع) در این نشست ضمن قدردانی از حمایت های مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان از ارتقای بهره‌وری مشاغل بومی، رویکرد مسئولیت‌پذیرانه فولاد را نسبت به توانمندسازی جامعه پیرامونی ارزشمند توصیف کرد.
سردار حسین سلیمانی با بیان اینکه مدیران فولاد خراسان واقعا نگاه بسیار خوبی به منطقه دارند افزود: اقدامات اقتصادی و محرومیت زدایی که این‌ مجمتع در منطقه انجام می دهد بسیاری از معضلات امنیتی را از بین می برد.
وی خاطر نشان کرد: تاثیر اهدا به موقع دستگاه های پیشرفته ای که امروز مجتمع فولاد خراسان در راستای افزایش و بهره وری دام سبک به مردم فیروزه را می توانیم ظرف چند ماه آینده در منطقه مشاهده کنیم.
سردار سلیمانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی و نامگذاری امسال به نام جهش تولید افزود: پروژه سنگان خواف توسط دکتر غفوری مدیریت جوان و پرتلاش فولاد با وجود تحریم های ظالمانه درحال احیا شدن است و سایر اقدامات صورت گرفته در  مجتمع نشان دهنده عملکرد مثبت در سال جهش تولید است که ما ثمرات آن را در زمینه های مختلف شهرستان شاهد هستیم.