۱۰ مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در نیشابور شناسایی شد
۱۰ مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در نیشابور شناسایی شد
ئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: ۱۰ مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در این شهرستان شناسایی و آزمایش‌ها برای تشخیص نهایی به آزمایشگاه مرجع  تهران ارسال شد و تاکنون نتیجه ۲مورد منفی اعلام شده است.

محسن عظیمی‌نژاد در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان نیشابور افزود: ویروس انگلیسی ازلحاظ علائم بالینی هیچ تفاوتی با ویروس کرونا ندارد اما در این نوع شاهد نارسایی و مرگ بیشتری هستیم به همین خاطر شهروندان باید هرگونه علائم بالینی را ویروس انگلیسی در نظر گرفته و هر چه زودتر درمان را شروع کنند زیرا دوره پیشرفت و بروز ضایعه در ویروس کرونا ۲ هفته و در ویروس کرونا انگلیسی بین ۲۴ تا ۷۲ است.
وی اظهار داشت: از آبان ماه تا کنون سیر نزولی میزان بستری و فوت را شاهد بودیم اما در یازده روز اسفند ۲۷ نفر بستری داشتیم این در حالی است که در کل بهمن ماه میزان بستری ۲۸ نفر و در دی ماه نفر ۳۹ بوده است و این آمار بیان گر شیب ملایم صعودی و نگران کننده است.
وی بیان کرد: بیست و سوم بهمن ماه امسال در مرحله نخست اجرای طرح واکسیناسیون کرونا در نیشابور ۳۰ نفر از کارکنان درمانی که مستقیم با بیماران کرونایی در ارتباط هستند واکسن را دریافت کردند و  در مرحله دوم ۷۹۰ دز واکسن دریافت کردیم که اولویت را همکاران بهداشت و درمان در بخش های پر خطر قرار دادیم.
معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور اظهار داشت: گرچه به خاطر عملکرد موفق ستاد مقابله با کرونای این شهرستان آمار فوتی‌های ناشی از کرونا طی یک ماه اخیر کاهش‌یافته اما نباید این ضریب بالای موفقیت سبب عادی انگاری شود.
وی بیان کرد: شهروندان مانند چند ماه گذشته باید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه ویژه داشته باشند و در طی طرح محدودیت ترددهای شبانه در  سطح این  شهر ۲۴۳ پلاک مخدوش شناسایی شد که از این تعداد  ۲۰۰ پلاک مخدوش توسط کنترل ترافیک شهرداری نیشابور شناسایی شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه از پانزدهم اسفندماه پذیرش و اعزام به عتبات و عالیات ممنوع شده است باید این مصوبه به دفاتر سیاحتی و زیارتی در نیشابور ابلاغ شود و طبق مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا سفر به ۵ استان  کشور ممنوع است و از سایر شهرستان‌ها هم مردم فقط اجازه عبور دارند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ورود ویروس انگلیسی به استان خراسان رضوی و مشاهده ۱۰ مورد مشکوک در شهرستان نیشابور انتظار می‌رود همه شهروندان با علوم پزشکی همکاری کنند و یکی از دلایل افزایش آمار مرگ‌ومیر، مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی است، بنابراین باید دانشکده علوم پزشکی با همکاری مخابرات در راستای آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی شهروندان اقدام کنند.
وی تاکید کرد: معیشت و اقتصاد مردم در اولویت است و بنا نداریم که بازار تعطیل شود بلکه باید بازار مدیریت شود و در یک تعامل دوسویه، نظارت‌ها را گسترش دهیم و اگر این اراده در صنوف باشد که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و  ماسک بزنند قطعاً مشتریان هم به ملزم به رعایت پروتکل‌ها خواهند شد.
فرماندار نیشابور گفت: واکسن کرونا در  بازار خریدوفروش نمی‌شود و مردم باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند و دانشگاه علوم پزشکی نیشابور باید بر عرضه و فروش  ماسک‌های غیراستاندارد در سطح شهر نظارت کند.